Bioróżnorodność na gruntach ornych

 

Celem interwencji jest wzbogacenie bioróżnorodności i krajobrazu wiejskiego oraz zapewnienie miejsca bytowania oraz bazy pokarmowej dla organizmów pożytecznych, w tym owadów zapylających i ptaków krajobrazu rolniczego.

Interwencja polega na zakładaniu na gruntach ornych i utrzymaniu:

  • śródpolnych, wieloletnich pasów kwietnych, stanowiących jednocześnie korytarze ekologiczne i ostoje dla wielu gatunków zwierząt (wariant 1),
  • ogródków bioróżnorodności w celu zwiększania bioróżnorodności na terenach wiejskich (wariant 2).

W ramach tej interwencji beneficjenci zobowiązują się do realizacji określonych wymogów wymienionych poniżej:

  • Pas kwietny. Fot. Rothamsted Research

  • Miedza śródpolna. Fot. D. Krupiński

Wariant: Wieloletnie pasy kwietne

  1. Obowiązek posiadania planu działalności rolno-środowiskowej.
  2. Utrzymanie na gruntach ornych, pasów kwietnych o szerokości od 3 do 9 m i powierzchni co najmniej 0,1 ha obsianych określonymi w przepisach krajowych gatunkami rodzimych roślin zielnych (gatunki dziko rosnące oraz uprawne), stanowiącymi pożytek dla organizmów pożytecznych, w tym owadów zapylających lub ptaków. W przypadku utrzymywania na gruntach ornych więcej niż jednego pasa, odległość między pasami powinna wynosić co najmniej 50 m.
  3. Wykorzystanie mieszanki złożonej z co najmniej 10 gatunków roślin (określonych w przepisach krajowych). Szczegółowe wytyczne w zakresie składu mieszanki zostaną określone w przepisach krajowych.
  4. Wysiew mieszanki w terminie od 15 sierpnia do 31 października (w roku poprzedzającym rok rozpoczęcia realizacji zobowiązania) lub od 1 kwietnia do 15 maja.
  5. Możliwy podsiew w miejscach wypadów roślin gatunkami roślin zielnych określonymi w przepisach krajowych.
  6. Koszenie 50% powierzchni pasa raz w roku w terminie od 1 września do 31 października; w dwóch kolejnych latach należy pozostawić nieskoszony inny fragment pasa; zebranie i usunięcie skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy); w terminie do 14 dni po pokosie biomasa powinna zostać usunięta z powierzchni pasa.
  7. W uzasadnionych przypadkach, w sytuacji rozwoju w obrębie pasa roślin gatunków niepożądanych (określonych w przepisach krajowych), dodatkowe jednorazowe koszenie przed dniem 1 września powierzchni, na której występują te gatunki z obowiązkiem usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy); w terminie do 14 dni po pokosie biomasa powinna zostać usunięta z powierzchni pasa.
  8. Obowiązek zachowania istniejących drzew i krzewów w obrębie pasa.
  9. W obrębie pasa zakazuje się:
  • przeorywania;
  • wypasu;
  • stosowania nawozów mineralnych i naturalnych;
  • stosowania osadów ściekowych;
  • stosowania środków ochrony roślin;
  • składowania obornika, siana, słomy lub odpadów;
  • wykorzystywania pasów jako dróg dojazdowych;
  • pozostawiania maszyn i urządzeń rolniczych.

 

Wariant: Ogródki bioróżnorodności

W ogródkach będzie prowadzona uprawa:

  1. Roślin przewidzianych do wsparcia w ramach wariantu 1 Interwencji Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie.
  2. Roślin zielarskich określonych w przepisach krajowych.
  3. Roślin warzywnych określonych w przepisach krajowych.
  4. Materiałów pozyskanych z kolekcji banków genów, w tym gatunków lub odmian uprawianych dawniej na terenie Polski.

Wymogi:

  1. Obowiązek posiadania planu działalności rolnośrodowiskowej.
  2. Założenie ogródka bioróżnorodności o powierzchni od 0,1 do 0,5 ha, złożonego z minimum 20 gatunków, przy czym w ramach jednego gatunku dopuszcza się uprawę kilku odmian lub form (populacji lub genotypów) i odpowiednim udziale określonym w przepisach krajowych gatunków roślin warzywnych i zielarskich.
  3. W przypadku: a) uprawy odmian roślin zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze w pierwszym roku uprawa jest zakładana z kwalifikowanego materiału siewnego: b) uprawy roślin z materiału pozyskanego z kolekcji banku genów, w pierwszym roku uprawa jest zakładana z tego materiału na podstawie protokołu przekazania przez bank genów;4) W kolejnych latach uprawa z materiału uzyskanego ze zbioru w poprzednim roku.
  4. W okresie zobowiązania dopuszcza się zmianę składu gatunkowego lub liczby uprawianych gatunków, przy zachowaniu minimalnej liczby 20 gatunków.
  5. Dopuszcza się dodanie nowych gatunków, odmian lub form w trakcie trwania zobowiązania przy zachowaniu zasad określonych powyżej.
  6. Zakaz stosowania herbicydów.

Zobowiązanie w ramach interwencji podejmowane jest na 5 lat.

Płatność roczna w formie zryczałtowanej - według stawki wyliczonej na podstawie utraconych dochodów i dodatkowych kosztów, przyznawana do powierzchni gruntu objętego zobowiązaniem (tj. powierzchni pasa kwietnego).

Stawki płatności:

  • Wariant 7.1. Wieloletnie pasy kwietne – 3 501 zł/ha
  • Wariant 7.2. Ogródki bioróżnorodności – 2 342 zł/ha